اولین فضاپیمای آهن‌ربایی زباله فضایی را جمع میکند

اولین فضاپیمای آهن‌ربایی زباله فضایی را جمع میکند

اولین فضاپیمای آهن‌ربایی زباله فضایی را جمع آوری میکند!

فضاپیمای شرکت خصوصی Astroscale که به جمع‌آوری زباله‌های فضایی می‌پردازد برای اولین بار موفق به جمع‌آوری شبیه‌ساز زباله فضایی خود در مدار شد. زباله‌ فضایی یکی از موارد ایجاد کننده مشکل جدی در فضا هستند. زیاد شدن بقایای ماهواره‌های فرسوده و دیگر موارد شناور در فضا، مدار زمین را برای فضاپیما‌های فعال که با سرعت زیاد در حرکت هستند تبدیل به محیطی بسیار پرخطرناک کرده است.

در چند سال‌ اخیر پیشنهاداتی برای جالوگیری با این معضل ارائه شده است.برای مثال می‌توان به اتصال دستگاهی برای افزایش کشش جوی بر روی ماهواره‌ها و دستگاه‌های جمع‌ کننده زباله فضایی اشاره کرد. یکی از مشکلات اساسی این است که ماهواره‌ها یا سایر اجسام فضایی هیچ برقی ندارند و از کنترل خارج شده‌اند.

فضاپیمای آزمایشی “ELSA-d” شامل یک ماژول ۱۷۵ کیلوگرمی است که در پاکسازی زباله‌ فضایی کمک میکند و یک ماژول ۱۷ کیلوگرمی که نقش زباله فضایی را ایفا می‌کند. “ELSA-d” قرار است با کمک سیستم مغناطیسی خود به جمع‌آوری زباله‌ فضایی بپردازد.

این فضاپیما در روز ۲۲ مارس ۲۰۲۱ از پایگاه فضایی بایکونور به فضا پرتاب شد و در مدار ۵۵۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفت. این ماهواره که اکنون در مرحله ۳ a آزمایش قرار دارد موفق به اثبات توانایی خود در ضبط و رهاسازی مکرر شبیه‌ساز زباله فضایی شده است.

 

زباله فضایی

در آزمایشی که در روز ۲۵ام اوت انجام گرفت ماژول اصلی مکانیسم جمع‌آوری زباله فضایی خود را گسترش داد. زباله فضایی شبیه‌سازی شده چندین بار از آن جدا شد و دوباره به این ماهواره وصل شد. گروه هدایت کننده این ماموریت در زمین روند انجام این عملیات را نظارت کردند و حسگر‌های محل اتصال را کالیبره کردند.

این پروژه قرار است به زودی وارد فاز ۳ b شود که طی آن ماهواره “ELSA-d” به طور خودکار مانور جمع‌آوری زباله فضایی را اطراف این شبیه‌ساز که بی حرکت مانده است اجرا می‌کند سپس در مرحله‌ی بعد ماژول اصلی باید شبیه‌ساز زباله فضایی را در حال حرکت جمع‌آوری کند. در پنجمین فاز این آزمایش، “ELSA-d” به سمت شبیه‌ساز زباله فضایی رفته و آن را بازرسی میکند. در انتها فضاپیما همراه با ماهواره شبیه‌ساز به سمت جو زمین بازمی‌گردند و پیش از رسیدن به جو سوخت و مایع باتری خود را تخلیه می‌کنند.

طبق گفته‌ آژنس فضایی اروپا ۳۴ هزار قطعه‌ی بزرگ‌تر از چهار اینچ و ۱۳۰ هزار قطعه‌ کوچک‌تر در فضا وجود دارد و تخمین زده می‌شود این مقدار ناشی از ۵۶۰ برخورد، انفجار و شکسته شدن باشد.

 

برای مشاهده مقالات بیشتر در حوزه فناوری اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.