تقویت مهارت‌های فراشناختی کودکان در دوران کرونا

بدون تردید با شیوع کووید19 در سراسر دنیا و بروز مشکلات متعدد در حوزه‌ی آموزش، ارائه‌ی راهکارها و ایده‌های جدید می‌تواند به حرکت روبه‌جلو و پیشرفت مستمر منجر شود و آثار تخریبی ناشی از این بحران جهانی را به حداقل برساند.

به‌ثمرنشستن هر راهکاری در گرو اجرای درست آن است و این میسر نمی‌شود جز اینکه آموزش درست از سن کم آغاز شود و برای آن فرهنگ‌سازی شود.

اینکه از کودکان انتظار داشته باشیم که همانند بزرگ‌سالان در مواجهه با چنین وضعیتی رفتار کنند، عجیب و دور از انتظار است؛ اما تقویت مهارت‌های فراشناختی، کودک را برای پذیرش تغییرات و ناملایمت‌ها آماده می‌کند تا بتواند در اوضاع سخت‌تر نیز کماکان به روال عادی زندگی و فعالیت‌هایش ادامه دهد و در آموزش نیز پیشرفت کند.

دو مهارت اعتمادبه‌نفس (باور به توانایی‌های خود) و خودکارآمدی (باور به ارزش تلاش و کوشش)، تأثیر شگرفی در تسلط و کنترل بر خود دارند و فراشناخت را بهبود می‌بخشند. آموزش و تقویت این دو مهارت به کودکان به‌صورت گام‌به‌گام، به افزایش فراشناخت و قدرتمندشدن شخصیت کودک کمک فراوانی می‌کند.

تقویت مهارت اعتمادبه‌نفس به کودکان کمک می‌کند تا درک دقیق‌تری از دستاوردهای خود داشته باشند. در این صورت، نسبت به هم‌سالان و هم‌کلاسی‌های خود، توانایی بیشتری برای مقابله با موقعیت‌های پرچالشی مانند استرس، رفتارهای نامناسب و ناراحت‌کننده یا روبه‌روشدن با شرایط سخت زندگی مثل بحران کرونا خواهند داشت.

تقویت مهارت خودکارآمدی به کودک می‌آموزد که تحمل هر سختی و مشکلی، به موفقیت و پیشرفت منجر خواهد شد. کودک صبر و حوصله را از همان سال‌های ابتدایی زندگی خواهد آموخت؛ صبر و حوصله‌ای که کودک در دوران آموزش مجازی به‌شدت به آن نیاز دارد.

اغلب یادگیری از راه دور، به‌ویژه برای دانش‌آموزان ابتدایی، استرس را افزایش می‌دهد و تعداد تجربه‌های مستقیم و فرصت‌های ایجاد مهارت‌های اجتماعی‌عاطفی مانند همدلی و اعتمادبه‌نفس را کاهش می‌دهد. کودکان از روابط عاطفی که در تعاملات رودررو با معلمان و هم‌کلاسی‌های هم‌سال خود داشتند، غافل می‌شوند. به‌دلیل حضورنداشتن در کنار معلم خود، هنگام مواجهه با چالش در کلاس مجازی، به‌سختی می‌توانند از پس آن برآیند؛ مگر اینکه والدین و مربیان، دو مهارت اعتمادبه‌نفس و خودکارآمدی را به‌درستی به آن‌ها آموزش داده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.